Automat do kawy – jak nie kupować ekspresu ;)

Dziś trochę z przymrużeniem oka;) Pracując przy sprzedaży spotkałam się z wieloma… nietypowymi pytaniami. Dlatego odpowiadam na te pozornie nietypowe – a w rzeczywistości – najczęściej spotykane. I polecam nie zadawać ich nigdy sprzedawcy, kiedy będziecie kupować automat do kawy 🙂

Typ 1: „Chcę automat do kawy, który będzie wykonany ze stali nierdzewnej, będzie sam mielił kawę, będzie robił cappuccino za pomocą jednego przycisku i będzie kosztował mniej niż 300 zł”

Bardzo mi przykro, ale taki automat do kawy… nie istnieje:) Cena sprzętu, który będzie miał wszystkie te cechy, zaczyna się od 2-2,5 tys. zł  Wykonanie ze stali nierdzewnej dodatkowo podnosi tę cenę o dobre kilkaset złotych. Niestety – za wygodę trzeba płacić. Mając budżet do 300 zł możemy pozwolić sobie na:

 • ekspres przelewowy (nie ciśnieniowy)
 • najprostszy ekspres na kapsułki
 • kawiarkę
 • najprostszy ekspres kolbowy (ciśnieniowy)Typ 2: „A gdzie tu się wsypuje kawę rozpuszczalną?”

Jesteś entuzjastą kawy rozpuszczalnej? W takim razie automat do kawy nie będzie Ci potrzebny:) W ekspresach nie używa się nigdy kawy rozpuszczalnej! Kawa do ekspresu jest zawsze ziarnista lub mielona (ta w kapsułkach i saszetkach również) – która notabene jest zdrowsza, smaczniejsza i bardziej aromatyczna od kawy rozpuszczalnej.

Typ 3: „Chcę taki automat do kawy, w którym od razu poleci kawa z mlekiem”

Taki automat do kawy również nie istnieje:) Metod spieniania mleka jest kilka, ale nie ma takiego sprzętu, w którym z wylotu na kawę od razu leciałaby biała kawa. Jest to po prostu niemożliwe, chociażby ze względu na to, że białe kawy różną się między sobą np. poziomem spienienia mleka. Nie udałoby się w takim wypadku zrobić na przykład warstwowego latte macchiato. Dodatkowo mleko ma w sobie tłuszcz, który – gdyby przepływał przez przewody do kawy – powodowałby znaczne skrócenie czasu życia ekspresu. A do kaw mlecznych wybór ekspresów jest całkiem spory:


 • ekspres kapsułkowy Nespresso UMilk z fantastycznym, zewnętrznym spieniaczem:
 • automat do kawy Saeco Moltio – z pojemnikiem na mleko i automatycznym mechanizmem spieniającym
 • automat do kawy Siemens TE502206 pobierający mleko za pomocą rurki prosto z kartonika i spieniający je
 • ekspres DeLonghi ECAM22.110 spieniający mleko za pomocą dyszy z parą wodną

 

Comments

 1. Niestety ale Polacy są takim krajem ze boja się wszystkiego co nieznane….a wystarczy zadzwonić, zapytać iść pogadac do sklepów stacjonarnych, nie do MARKETU ludzie którzy w takich tematach pracują wiedza O wiele więcej ,niż ci którzy czytają tylko posty na internecie
  Pozdrawiam

  1. Ludzie chyba boją się natrętnych sprzedawców w sklepach stacjonarnych (chociaż to też nie wina samych sprzedawców, a właścicieli marketów i sklepów, którzy stawiają tylko na realizację planu sprzedażowego za wszelką cenę) i dlatego wolą najpierw „anonimowo” poprzeglądać sobie ofert i opinie w Internecie:) Zawsze później jest im łatwiej w sklepie, bo idąc tam często są już ukierunkowani na to, czego szukają. Ale oczywiście jak najbardziej popieram, że nie ma to jak kontakt bezpośredni z fachowcem:)

 2. Dzień dobry!
  Chcę kupić ciśnieniowy, automatyczny ekspres do kawy. Półka cenowa: 2.000,00 – 3.500,00 zł. Zastanawiam się nad producentem Saeco lub DeLonghi.
  Moje wymagania:
  – przygotowywanie różnych rodzajów kaw, pijemy głównie mleczne
  – przygotowanie kawy z mlekiem po naciśnięciu jednego przycisku
  – młynek ceramiczny
  – zintegrowany pojemnik na mleko
  – regulowana wysokość wylotu kawy
  – Thermoblock
  – filtr Aquaclean
  – program samoczyszczenia
  Dodatkowo mogłoby być jeszcze:
  – podgrzewanie wody
  – podgrzewanie mleka

  Co Pani mogłaby mi polecić?
  Pozdrawiam

  1. Dzień dobry Pani Bożeno!

   Zachęcam do artykułu dwóch moich wpisów:

   Najlepszy ekspres do kawy – mój ranking: http://www.jakiekspres.pl/najlepszy-ekspres-do-kawy/
   Ranking ekspresów 2015 – http://www.jakiekspres.pl/ranking-ekspresow/

   Co konkretnie bym Pani zaproponowała?

   – mój ulubiony DeLonghi ECAM23.460: https://www.ceneo.pl/26633326#cid=23783&crid=139577&pid=5611 (co prawda ma młynek stalowy, ale dobrze wpisuje się w Pani pozostałe wymagania:) Poniższe (Saeco) mają młynki ceramiczne:

   – Saeco Incanto: https://www.ceneo.pl/15793243#cid=23783&crid=139573&pid=5611 lub https://www.ceneo.pl/38796507#cid=23783&crid=139585&pid=5611

   – Seaco Intelia Cappuccino

   Pozdrawiam!

 3. Mam pytanie o DeLonghi: EC 685.M, to ma być nasz drugi ekspres kolbowy. Ma Pani z nim jakieś doświadczenia?
  Wydaje się świetny jak na „zwykłą kolbę” zwłaszcza, że ma automatycznie wyłączanie kawa po nalaniu oraz programowalną ilość kawy (nie wiem czemu, ale pisze się o tym tylko w instrukcji) a to dość istotne aspekty „kolby” i namiastka automatu.

  1. Jeśli mam być szczera, to nie – ale jeśli chodzi o mój kolejny zakup to sama planuję EC 860 lub coś z tej serii 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *