Lubisz pić latte macchiato? Na co zwrócić uwagę kupując ekspres do kawy latte?

Espresso to podstawowa kawa, którą przygotujemy praktycznie w każdym ekspresie, chociaż stworzona tylko do tego jest tak naprawdę kawiarka (mokka).

W ekspresie kolbowym i automatycznym również przygotujemy fantastyczne espresso, z tym że w jednym użyjemy kawy mielonej, w drugiej ziarnistej (chyba że wybierzemy automat z wyższej półki który umożliwia również użycie kawy mielonej). Kawy mleczne to również domena obu z nich, ale różne są sposoby przygotowania spienionego mleka:

dysza – element, z którego wydobywa się gorąca para. Najpierw przygotowujemy i spieniamy mleko, później dolewamy do niego kawę.

dzbanek spieniający lub inny mechanizm, który sam pobiera i dozuje spienione mleko.

Są różne kombinacje i wyżej wymienione występują zarówno w ekspresach kolbowych, jak i automatycznych. Gdy jesteśmy fanami kaw mlecznych, wybierając dla siebie ekspres do kawy latte, powinniśmy zwrócić uwagę na:

regulację poziomu pary w dyszy – jeśli jest tylko jeden przycisk który włącza/wyłącza parę, przygotujemy wyłącznie tylko 1 rodzaj kawy mlecznej. Jeśli dysza z parą ma pokrętło, które umożliwia wybór mocy tej pary, będziemy mogli przygotować różne kawy mleczne; od latte po cappuccino.

wysokość między podstawką a kolbą – wiele ekspresów kolbowych jest stworzonych z myślą o przygotowaniu espresso i wysokość ta wynosi tylko kilka cm. W związku z tym przygotowując latte macchiato w swoim ulubionym, wysokim kubku, może się okazać po spienieniu mleka, że nie będziemy w stanie umieścić go pod wylotem kolby.

sposób usytuowania pojemnika na mleko. W związku z tym, że lepiej spienia się mleko zimne, oraz że mleko jest produktem szybko psującym się, praktycznym rozwiązaniem są zewnętrzne dzbanki z mlekiem. Trzymamy je w lodówce i w momencie przygotowania podłączamy je do ekspresu, a po użyciu wyjmujemy  i wkładamy z powrotem do lodówki. Wbudowane na stałe zbiorniki na mleka lub rurki pobierające mleko z kartonika to moim zdaniem mniej praktyczne rozwiązanie, ponieważ nawet po wykonaniu 1 kawy mlecznej, musimy taki mechanizm zdemontować/odłączyć i umyć.

Comments

  1. Świetne uwagi, na pewno przydadzą się przy wyborze ekspresu, co wcale nie jest łatwym zadaniem.
    Ostatnio miałam okazję porównać dwa ekspresy konkurencyjnych wobec siebie firm, mimo, że ich cena była bardzo zbliżona, to wykonanie oraz komfort ich użytkowania diametralnie się różniły.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *