Najlepszy ekspres do kawy z młynkiem – mój ranking

Miałam okazję sprawdzić w praktyce działanie wielu automatycznych ekspresów do kawy i nie ukrywam, że mam swoich faworytów. Jaki jest najlepszy ekspres do kawy? Oto mój subiektywny ranking ekspresów automatycznych.

Miejsce 1 – Ekspres do kawy DeLonghi ecam23.460


Dlaczego jest dla mnie na pierwszym miejscu? Ma kompaktowe wymiary – zwykle ekspresy automatyczne to meble, to urządzenie zaś jest małe i swoim designem świetnie wkomponowuje się w każdą kuchnię. Posiada wbudowany stalowy, żarnowy młynek. Jest wykonany z plastiku dobrej jakości, co moim zdaniem działa na plus – tłumi on dobrze dźwięk młynka i cicho pracuje. Ma pojemnik na mleko umożliwiający automatyczne przyrządzenie różnych kaw mlecznych, a także – dla entuzjastów – możliwość podłączenia dyszy do spieniania mleka. Zbiornik na wodę jest wysuwany z przodu. Ekspres ten ma też bardzo prosty w użyciu, ale też szeroki zakres wyboru rozmiaru i mocy kawy (pokrętło na panelu, które wciska się lub przekręca). Panel umożliwia zaprogramowanie parametrów ulubionej kawy. Umożliwia użycie kawy mielonej. Ma wszystko, co ekspres automatyczny mieć powinien – dla mnie zdecydowany numer 1 w kategorii ekspresów z młynkiem.

Miejsce 2 – Ekspres do kawy Saeco Xelsis Evo HD8954


Występuje w dwóch wariantach – cały ze stali nierdzewnej oraz przód ze stali + plastikowe boki. Tak jak mój faworyt, posiada pojemnik na mleko i dyszę, wybór rozmiaru i mocy kawy i umożliwia użycie kawy mielonej. Ma ciekawy i prosty w użyciu panel, który umożliwia zaparzenie większości kaw za pomocą 1 przycisku, co jest ogromną zaletą. Jakie są zatem różnice i dlaczego znalazł się na drugi miejscu?

– ma wbudowany młynek żarnowy ceramiczny, który jest delikatniejszy niż stalowy i przez to może być mniej trwały

– zbiornik na wodę jest mniejszy i wsuwany od góry, co może być utrudnieniem, gdy chcemy go umieścić np. pod szafką

– mechanizm spieniania mleka oczyszcza się samoistnie po zaparzeniu każdej kawy mlecznej (wypuszczając parę), przez co traci moc i powoduje, że czas oczekiwania na możliwość zaparzenia kolejnej kawy wydłuża się

Miejsce 3 – Ekspres do kawy Jura Impressa C65Jura jest nazywana „mercedesem wśród ekspresów” – nie sposób się z tym nie zgodzić, jako że te szwajcarskie urządzenia charakteryzują się naprawdę wysokością jakością, zarówno jeśli chodzi o wykonanie, jak i mechanizm zaparzający. Jest banalnie prosty w obsłudze – do obsługi go wystarcza praktycznie tylko 1 pokrętło, a na nim wszystkie możliwe rodzaje kawy, co jest dużym plusem w porównaniu z niektórymi skomplikowanymi programatorami. Spienia mleka za pomocą rurki, przez którą zasysa mleko prosto z kartonika. Dlaczego więc nie znalazł się na 1 miejscu?

– daje wybór tylko 2 rozmiarów kawy – małą i dużą

– pojemnik na wodę jest wsuwany z góry

– koszty akcesoriów (filtry, odkamieniacze) są wyższe niż dla innych marek

Comments

 1. Aniu chyba czytamy sobie w myślach 🙂 Twoje TOP3 to również moje wybory. Kupując ekspres dla siebie miałabym problem z wyborem między modelem Delonghi a Saeco… 🙂

 2. Ja zamieniłabym pozycję pierwszą z drugą 😉 właśnie dlatego, że Saeco ma młynek ceramiczny, który odpowiada z nie przegrzewanie się ziaren kawy podczas mielenia – pod tym kątem jest lepszy od DeLonghi. Poza tym młynki ceramiczne są dużo cichsze, sama mam model Moltio i jestem z niego bardzo zadowolona.

  1. Dlatego tak trudno było mi wybrać top3 i jeszcze je odpowiednio uszeregować:) Każda marka, a nawet poszczególne modele, mogą mieć różne zalety i wady, stąd też warto przed zakupem dobrze określić swoje potrzeby. Najważniejsze, ze jesteś zadowolona ze swojego wyboru:)

 3. Ja się zakochałam w Philipsie Saeco – GranBaristo. Dostaliśmy z męzem w prezencie ślubnym. 16 napojów do wyboru za dotknięciem jednego przycisku. Jak mozna się nie zakochać? Smak jest po prostu rozbrajający. A jak kocham kawę!

 4. jak dla mnie najlepsze ekspresy to sa wszystkie tylko nie DE LONGHI I SAECO !!!
  Niestety ale mało znana firma MELITTA CZY NIVONA sa dużo fajniejszym ekspresem . Teraz mam melitte bariste i jestem bardzooo zadowolona

  1. Melitta to bardzo dobra marka, niestety mało popularna w Polsce – króluje jednak np. w Niemczech. Kiedy zaczynałam pracę przy ekspresach, na półkach było sporo Melitty, ale niestety powoli zaczęły zanikać. A szkoda, bo miałam okazję je próbować i robiły świetne kawy mleczne!

  1. Plusem są jego wymiary – jest super kompaktowy, jednak za minus wielu uważa kapsułki które nie są dostępne wszędzie. Aczkolwiek kawa z nich jest super 🙂

 5. Kupiłem Delonghi, ale go zwróciłem do sklepu, bo nie spełniał moich oczekiwań. Jakość kawy raczej średnia a kontakt z ich biurem obsługi klienta fatalny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *