Saeco XSmall – najtańszy ekspres automatyczny (z młynkiem)

Dziś chcę opowiedzieć wam coś więcej o ekspresach z serii Saeco XSmall. Kiedy wchodzimy do sklepu z elektroniką, na interesujący nas dział, produkty z wybranej kategorii często ułożone są w według cen, czyli od lewej produkty najtańsze i im bardziej w prawo, tym cena rośnie. Oczywiście, budżet to często kwestia kluczowa przy wyborze ekspresu (co zresztą podkreśliłam z lekkim przekąsem, opisując potencjalnych nabywców ekspresów jako „Typ 1” we wpisie 🙂 ) dlatego większość kupujących zwykle kumulowała się po stronie lewej. W dużym stopniu ich rozumiem i popieram, bo żeby napić się dobrej kawy – wcale nie trzeba wydawać milionów, ale nie można też przesadzać w drugą stronę.

Ze względu na cenę właśnie, ogromna popularnością cieszył się ekspres Saeco XSmall, którego cena w outletach dochodzi nawet do 550 zł, dzięki czemu jest tak naprawdę najtańszym ekspresem automatycznym (czyli z wbudowanym młynkiem). Chociaż Philips robi ekspresy (część elektroniczną) dla marki Saeco, to w sklepach te 2 marki są często rozdzielane. W każdym razie dostępne są 2 warianty:

Philips XSmall HD8650  opisywany tez przez sklepy jako Saeco XSmall HD8650 – w wersji HD8650/09 (czarnej) i HD8650/19 (srebrnej). Obie wersje kolorystyczne są matowe:

 

Philips XSmall HD8651  opisywany tez przez sklepy jako Saeco XSmall HD8651 – w wersji HD8651/09 (czarnej),  HD8651/19 (srebrnej) i HD8651/29 (czerwonej). Wszystkie wersje kolorystyczne są matowe. Różni się on przede wszystkim od HD8650 tym, że po lewe stronie urządzenia ma wbudowaną dyszę do spieniania mleka:

 

Zacznijmy może od plusów ekspresu Saeco XSmall 🙂

 • cena – zwykle poniżej 1.000 zł, co czyni go najtańszym ekspresem automatycznym (z wbudowanym młynkiem, czyli zawsze ze świeżo zmielonych ziaren podanych próżniowo do parzenia)
 • optymalna moc 1400W i ciśnienie 15bar
 • małe, kompaktowe wymiary
 • cichy młynek ceramiczny
 • pojemnik na wodę – wsuwany z przodu (wygoda)

 

 

Jak nietrudno się domyślić ekspres Saeco XSmall ma też swoje minusy – w końcu z czegoś wynika jego wyjątkowo niska cena 🙂

 • w przypadku wariantu Saeco XSmall HD8650 – brak dyszy do spieniania mleka.
 • w ekspresie tym można uzyskać tylko i wyłącznie kawę czarną, a decydować można tylko o jej rozmiarze poprzez zatrzymanie urządzenia w odpowiednim momencie (w wariancie wyższym czyli Saeco XSmall HD8651 jest tylko trochę lepiej – zaprogramowana jest po prostu kawa mała lub duża – są 2 przyciski z określonymi pojemnościami napoju)
 • ze względu na brak możliwości wyboru mocy kawy, kawa z tego ekspresu jest zawsze taka sama (jeśli za mocna, to można dolać wody – ale co, jeśli jest za słaba?:)
 • młynek – który jest podstawą dobrej kawy. Tu jest niestety żarnowy (więcej informacjo o młynkach i ich rodzajach znajdziecie we wpisie)
 • mały zbiornik na wodę i na ziarna

Jakaś alternatywa dla Saeco XSmall? Zaliczyłabym do niej DeLonghi ESAM2600 – wiem, dosyć archaiczny i o większych rozmiarach. Za to cena tylko 100 zł wyższa i ma dyszę do spieniania mleka, żarnowy młynek, regulację mocy kawy i duży zbiornik na wodę. I podobno jest niezawodny:)

 

Czy ktoś z was ma Saeco XSmall ? Chętnie poznam wasze subiektywne zdanie!

Comments

 1. hmmmm, jak zwiększyć moc kawy? czy przypadkiem nie w ten sam sposób jak zmieniając objętość kawy – zatrzymując wcześniej ekspres, czyli wykorzystując mniejszą ilość wody do przelania przez ta sama ustaloną porcje zmielonej kawy….

  1. A jeśli chcemy uzyskać dużą, mocną kawę?:) W mojej ocenie ekspresy, w których można wybrać moc kawy są praktyczniejsze.

   Pozdrawiam!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *