Saeco XSmall – najtańszy ekspres automatyczny (z młynkiem)

Dziś chcę opowiedzieć wam coś więcej o ekspresach z serii Saeco XSmall. Kiedy wchodzimy do sklepu z elektroniką, na interesujący nas dział, produkty z wybranej kategorii często ułożone są w według cen, czyli od lewej produkty najtańsze i im bardziej w prawo, tym cena rośnie. Oczywiście, budżet to często kwestia kluczowa przy wyborze ekspresu (co zresztą podkreśliłam z lekkim przekąsem, opisując potencjalnych nabywców ekspresów jako „Typ 1” we wpisie 🙂 ) dlatego większość kupujących zwykle kumulowała się po stronie lewej. W dużym stopniu ich rozumiem i popieram, bo żeby napić się dobrej kawy – wcale nie trzeba wydawać milionów, ale nie można też przesadzać w drugą stronę.

Ze względu na cenę właśnie, ogromna popularnością cieszył się ekspres Saeco XSmall, którego cena w outletach dochodzi nawet do 550 zł, dzięki czemu jest tak naprawdę najtańszym ekspresem automatycznym (czyli z wbudowanym młynkiem). Chociaż Philips robi ekspresy (część elektroniczną) dla marki Saeco, to w sklepach te 2 marki są często rozdzielane. W każdym razie dostępne są 2 warianty:

Philips XSmall HD8650  opisywany tez przez sklepy jako Saeco XSmall HD8650 – w wersji HD8650/09 (czarnej) i HD8650/19 (srebrnej). Obie wersje kolorystyczne są matowe:


Philips XSmall HD8651  opisywany tez przez sklepy jako Saeco XSmall HD8651 – w wersji HD8651/09 (czarnej),  HD8651/19 (srebrnej) i HD8651/29 (czerwonej). Wszystkie wersje kolorystyczne są matowe. Różni się on przede wszystkim od HD8650 tym, że po lewej stronie urządzenia ma wbudowaną dyszę do spieniania mleka.

Zacznijmy może od plusów ekspresu Saeco XSmall 🙂

 • cena – zwykle poniżej 1.000 zł, co czyni go najtańszym ekspresem automatycznym (z wbudowanym młynkiem, czyli zawsze ze świeżo zmielonych ziaren podanych próżniowo do parzenia)
 • optymalna moc 1400W i ciśnienie 15bar
 • małe, kompaktowe wymiary
 • cichy młynek ceramiczny
 • pojemnik na wodę – wsuwany z przodu (wygoda)

Jak nietrudno się domyślić ekspres Saeco XSmall ma też swoje minusy – w końcu z czegoś wynika jego wyjątkowo niska cena 🙂

 • w przypadku wariantu Saeco XSmall HD8650 – brak dyszy do spieniania mleka.
 • w ekspresie tym można uzyskać tylko i wyłącznie kawę czarną, a decydować można tylko o jej rozmiarze poprzez zatrzymanie urządzenia w odpowiednim momencie (w wariancie wyższym czyli Saeco XSmall HD8651 jest tylko trochę lepiej – zaprogramowana jest po prostu kawa mała lub duża – są 2 przyciski z określonymi pojemnościami napoju)
 • ze względu na brak możliwości wyboru mocy kawy, kawa z tego ekspresu jest zawsze taka sama (jeśli za mocna, to można dolać wody – ale co, jeśli jest za słaba?:)
 • młynek – który jest podstawą dobrej kawy. Tu jest niestety żarnowy (więcej informacjo o młynkach i ich rodzajach znajdziecie we wpisie)
 • mały zbiornik na wodę i na ziarna

Jakaś alternatywa dla Saeco XSmall? Zaliczyłabym do niej DeLonghi ESAM2600 – wiem, dosyć archaiczny i o większych rozmiarach. Za to cena tylko 100 zł wyższa i ma dyszę do spieniania mleka, żarnowy młynek, regulację mocy kawy i duży zbiornik na wodę. I podobno jest niezawodny:)Czy ktoś z was ma Saeco XSmall ? Chętnie poznam wasze subiektywne zdanie!

Comments

 1. hmmmm, jak zwiększyć moc kawy? czy przypadkiem nie w ten sam sposób jak zmieniając objętość kawy – zatrzymując wcześniej ekspres, czyli wykorzystując mniejszą ilość wody do przelania przez ta sama ustaloną porcje zmielonej kawy….

  1. A jeśli chcemy uzyskać dużą, mocną kawę?:) W mojej ocenie ekspresy, w których można wybrać moc kawy są praktyczniejsze.

   Pozdrawiam!

 2. Ja swoim ekspresem cieszyłam się tylko 1,5 roku. Po tym czasie młynek się rozsypał. Phillips nie uznał gwarancji i serwis zażądał 400 zł za naprawę ekspresu , który kupiłam za 1000 zł. Żałuję, bo mogłam wybrać inny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.